Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

2006-11-10

Maj 27, 2020

W dniu 10 listopada 2006 r. Komisja z Urzędu Gminy w Osięcinach dokonała odbioru zmodernizowanego ze zmienionym dachem budynku przystanku autobusowego i usługowego w Osięcinach przy Placu Bohaterów Powstania Warszawy.

Wykonawca: Zakład Ogólnobudowlany, Jerzy Mętlewicz, ul. Konarskiego 28 , 87 – 880 Brześć Kujawski.

 

Źródło:

xxx – Informacja Anny Ochocińskiej z Urzędu Gminy w Osięcinach z dnia 1 czerwca 2009 r. (w posiadaniu autora). (Zdjęcia z archiwum Urzędu Gminy.)

 

Jan Cybertowicz

 

 


Opis fotografii:

01., 02. i 03. Budynek przystanku autobusowego podczas modernizacji.


 


 


2. Budynek przystanku autobusowego po modernizacji i zmianie dachu. Zdjęcie zrobione 2 maja 2008 r.


Skip to content