Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1839-07-03

Maj 27, 2020

Burmistrz miasta Osięciny oraz wójt Gminy Osięciny i Kościelna Wieś z siedzibą w Osięcinach Karol Pawłowski w dniu 3 lipca 1839 r. sporządził wykaz młynów z podziałem na rodzaje: wodne, wiatraki, deptaki, pływaki i tartaki. Wymienił:


– 2 wiatraki w mieście Osięciny należące do Józefa hr. Skarbka, a dzierżawił je czasowo Jan [Miklewski?].

– 2 wiatraki w Kościelnej Wsi należącej do Gminy Kościelna Wieś. Wiatraki należały do Generałowej Dąbrowskiej, a dzierżawił je czasowo [Ziemkiewicz?].

Źródła:


xxx – APW, Naczelnik Powiatu Włocławskiego 1811-1866, sygn. 464, (59).

 

Jan Cybertowicz

Skip to content