Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1936-05-03

Maj 27, 2020


3 maj 1936 r.


W dniu święta narodowego 3 maja 1936 r. na terenie powiatu nieszawskiego odbyły się popularne “narodowe biegi na przełaj”. W Osięcinach bieg zgromadził na starcie 12 zawodników. Na 5 km zwyciężył Jan Skwarczyński, na 3 km zwyciężył zawodnik reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną w Osięcinach Leon Skwarczyński a na 2 km zwyciężył Sylwester Zawadzki.


 

Źródło:

xxx – Głos Nieszawski, Rok VII, Nr 19 z 9 maja 1936 r.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content