Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1938-05-03

Maj 27, 2020

W dniu 3 maja 1938 r. w czterech miejscowościach powiatu nieszawskiego: Aleksandrowie, Ciechocinku, Osięcinach i Służewie odbył się “Narodowy bieg na przełaj” zorganizowany przez Powiatową Komendę Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego (PW i WF). Ogółem startowało: na 2000 metrów – 51 zawodników, na 3000 metrów – 37 zawodników i na 5000 metrów – 43 zawodników. Najstarszym zawodnikiem był Jan Głodkowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach. Powiatowym Komendantem PW i WF był wówczas kpt. A. Lamecki.


 

Źródło:

xxx – Głos Nieszawski, Rok IX, Nr 103 z dnia 5 maja 1938 r.

 


Jan Cybertowicz

Skip to content