Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1947-10-06

Maj 27, 2020

W dniu 6 października 1947 r. o godz. 17,00 na sklep  Spółdzielczego Stowarzyszenia Spożywców „Jutrzenka” w Osięcinach dokonało napadu 5 uzbrojonych osobników. Łupem rabusiów stał się dzienny utarg w wysokości 450.000 zł. Podczas napadu, oprócz kierownika Spółdzielni i personelu w liczbie 6 osób, był jeden członek Zarządu i około 10 kupujących. Za rabusiami udali się w pościg funkcjonariusze MO, ale bez skutku.

 

 

Źródło:

xxx – Materiały archiwalne i bieżąca dokumentacja Spółdzielni „Jutrzenka”

 

Jan Cybertowicz

Skip to content