Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

2006-09-01

Maj 27, 2020

            W dniu 1 września 2006 r. komisja w składzie:

1.      Jerzy Izydorski         – Wójt Gminy Osięciny

2.      Janusz Cieślewicz    – Inspektor Nadzoru

3.      Piotr Malinowski     – RDW Włocławek

4.      Krzysztof Kowalski – Kierownik budowy

5.      Katarzyna Olejnik    – Wykonawca

dokonała odbioru zbudowanych zatok postojowych przy drodze nr 267 Ujma Duża – Piotrków Kujawski w miejscowości Kościelna Wieś – III Etap.

Roboty zostały wykonane na podstawie umowy z dnia 20 kwietnia 2006 r. ( Nr 341/04/2006). Wykonawca: „KASPOL” Katarzyna Olejnik, Olsza 3, 88 – 300 Mogilno.

 

Źródło:

xxx – Informacja Anny Ochocińskiej z  Urzędu Gminy w Osięcinach z dnia 1 czerwca 2009 r. (w posiadaniu autora). 

 

Jan Cybertowicz

Skip to content